Podstawa prawna

ŚWIADCZENIA Z POMOCY SPOŁECZNEJ

Podstawa prawna

Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (tekst jednolity  Dz. U. z 2023 r., poz. 901)

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń z pomocy społecznej (Dz.U 2018 poz.1358 )

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  z dnia 25 sierpnia 2016 r w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U z 2017, poz.1788 z późn.zm) 

 

1.(zgodnie z art.5 cyt. wyżej ustawy) Prawo do świadczeń z pomocy społecznej , jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, przysługuje :

1) osobom posiadającym obywatelstwo polskie mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2) cudzoziemcom mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

a) na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w art.159 ust.1 pkt 1 lit.c lub d lub w art.186 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz.U poz.1650, z późn.zm.), lub w związku z uzyskaniem w rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,

b) w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pobyt  ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany- w formie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego;

3) mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art.2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2019 r. poz. 293), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

2.(stosownie do art.5a cyt.wyżej ustawy)Prawo do świadczeń w formie interwencji kryzysowej, schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego przysługuje cudzoziemcom przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zaświadczenia, o którym mowa w art.170 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 176 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.


Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje:
1) osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 701 zł zwanej dalej „kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej”,
2) osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty 528 zł, zwanej dalej „kryterium dochodowym na osobę w rodzinie”
3) rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, zwanej dalej „kryterium dochodowym rodziny”

Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:

  • ubóstwa;
  • sieroctwa;
  • bezdomności;
  • bezrobocia;
  • niepełnosprawności;
  • długotrwałej lub ciężkiej choroby;
  • przemocy w rodzinie;
  • potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi;
  • potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności;
  • bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych;
  • trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością o której mowa w art.159 ust.1 pkt 1 lit.c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach; 
  • trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego;
  • alkoholizmu lub narkomanii;
  • zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej;
  • klęski żywiołowej lub ekologicznej.

Zgodnie z art.13. Osobie odbywającej karę pozbawienia wolności nie przysługuje prawo do świadczeń z pomocy społecznej,  przepisu nie stosuje się do osób odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.Natomiast osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń.


Świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Wniosek o pomoc można wnieść pisemnie, telegraficznie, za pomocą dalekopisu, poczty elektronicznej oraz ustnie do protokołu. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania lub w miejscu pobytu klienta do 14 dni roboczych od daty zgłoszenia wniosku o pomoc.  Pracownicy socjalni posiadają legitymacje służbowe, które obowiązani są okazywać na żądanie klienta w trakcie wizyty w mieszkaniu. Pracownikom socjalnym w trakcie wykonywania czynności przysługuje ochrona prawna. W trakcie wywiadu pracownik szczegółowo analizuje sytuację rodzinną, zdrowotną i materialną wszystkich osób wspólnie zamieszkujących i gospodarujących.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego wydawana jest pisemna decyzja o przyznaniu bądź odmowie świadczenia.
Odwołanie od decyzji wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, za posrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej, w ciągu 14 dni od dnia ich otrzymania.